1857. február 22. – 1894.

1889-ben a bonni egyetem fizika tanára. Hertz neve szorosan összefügg a Maxwell által felállított elektromágneses fényelmélettel. 1888-ban sikerült először elektromos hullámokat előállítania, ami a rádiózás alapja. Hertz fedezte fel továbbá az ibolyántúli sugarak hatását elektromos kisülésekre. 1890-ben érdemei elismeréséül megkapta a Rumford érmet. Gömbkondenzátoros szikraközös adójával és vevőjével kísérletileg kimutatta az interferencia jelenséget, a fémekről való visszaverődést, a szigetelőanyagokon való áthatolást, a parabola tükrökkel való irányíthatóságot. Anyanyelvén kívül több nyelven is jól beszélt angolul, olaszul, tudott latinul és görögül, illetve ismerkedett az arab nyelvel is. 37 éves korában hunyt el, a rádiózás megindulását nem érhette meg. Nevét viseli a frekvencia (rezgésszám) mértékegysége (Hz), valamint egy német híradástechnikai intézet is, Berlinben a Heinrich Hertz Híradástechnikai Intézet.